CO TO JEST RUTWICA

Wieloletnie obserwacje naukowe potwierdzają szczególną przydatność rutwicy wschodniej w ekstensywnych warunkach gospodarowania, w tym w gospodarstwach rolnych działających metodami ekologicznymi.

CECHY UŻYTKOWE I KORZYŚCI

WIĄŻE AZOT

Rutwica jest rośliną motylkowa naturalnie współpracującą z bakteriami symbiotycznymi (Rhizobium galegae) dlatego w późniejszym okresie nie wymaga nawożenia azotowego. Bakterie te nie występują naturalnie w glebie dlatego bardzo ważne jest aby materiał siewny był prawidłowo zaszczepiony.

ODPORNA NA WYMARZANIE

Rutwica pochodzi z regionu Kaukazu (surowy klimat) – w przeciwieństwie do lucerny stożek wzrostu ukryty jest pod ziemią dlatego praktycznie nie wymarza (nawet przy braku osłony śniegowej).

CHRONII GLEBĘ

Rutwica w przeciwieństwie do innych roślin zielonkowych rozmnaża się zarówno generatywnie (z nasion) jak i wegetatywnie (z kłączy) naturalnie zagęszczając łan i nie pozwalając na rozwój chwastów. Jako roślina motylkowa wzbogaca glebę w azot a pozostawiona ekstensywnie lub w uprawie nasiennej zostawia dużą masę resztek pożniwnych wzbogacając glebę o próchnicę.

MIODODAJNA

plantacja nasienna lub osłonowa (ekstensywna) jest doskonałym pożytkiem dla wszelkich owadów zapylających. Bardzo intensywnie kwitnie od połowy czerwca do połowy lipca.

ROLNICTWO EKOLOGICZNE

Rutwica pastewna jest gatunkiem nie występującym naturalnie w naszym środowisku co za tym idzie nie ma w szkodników ani chorób grzybowych. Idealnie nadaje się pod uprawy ekologiczne

TRWAŁOŚĆ

z wieloletnich doświadczeń wynika niezwykła trwałość plantacji Rutwicy – w uprawie ekstensywnej potrafi funkcjonować nawet 10 lat.

OWADOPYLNA

Rutwica wschodnia jest rośliną owadopylną, miododajną – atrakcyjnym pożytkiem dla pszczoły miodnej. M.in. dzięki temu w warunkach Polski wydaje zadowalające plony nasion.

PLANTACJA NASIENNA

w przeciwieństwie do lucerny jest znacznie bardziej tolerancyjna na niższe pH 6-6,5 oraz wyższy stan wód gruntowych (do ok 1m).
SIEW

OCHRONA

ZBIÓR

kontraktacja

telefon

693 090 731

Email

jacek.ignaczak@jpagro.pl

Adres

J&P Sp z o.o.

Ziębia 3B lok. 7, 87-800 Włocławek

tel.: +48 535 766 266

www.jpagro.pl